Velké Opatovice

Velké Opatovice najdete v Jihomoravském kraji, severně od Boskovic. V obci najdete zámek a muzeum kartografie. Nás ale zajímalo tentokrát víc okolí.

Rýbrcoulovo srdce

GPS parkování: 49.6104678N, 16.6744619E

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/3hv3E

Délka trasy: 5 km

Do Opatovic se dostanete z Olomouce buďto po dálnici, nebo přes Konici. Obojí Vám zabere hodinu, přes Konici je to o 20km kratší, ovšem po dálnici je to asi pohodlnější. Auto jsme nechali na malém parkovišti u místního autobusového nádraží. Mrňouse jsme hodili do nosítka a vyrazili po červené značce (ulicí Šráňky a pak ulicí Luční) na jih. Po červené dojdete až ke skalním reliéfům. Od nich můžete odbočit omrknout kde stávalo Opatovické hradisko. Moc ke koukání toho tady není, najdete zde jen turistickou informační ceduli s pěkným příběhem o historii tohoto místa. Kousek za Opatovickým hradiskem sejděte z červené a pokračujte rovno po naučné stezce Hanýsek. Ta Vás dovede ke skalnímu útvaru Rýbrcoulovo srdce. Je to pověstmi opředený pískovcový balvan. Dál pak u studánky ,,Nad lázněmi“ zahněte doprava na lesní cestu, která Vás zavede zpět do Velkých Opatovic.

Trasu jsme šli s malými zastávkami (čůrání, prozkoumávání) asi dvě a půl hodinky. Na začátku počítejte s tím, že je do kopce, ale pak je to příjemné pozvolné klesání.

Vhodné pro děti v krosničce, rozhodně ne v kočárku, ani s odrážedlem.

Pokud pojedete domů přes Konici, rozhodně Vám na jídlo doporučíme Hostinec na Nové v Drahanovicích, nebo restauraci Neptun v Lutíně. Obě místa můžeme vřele doporučit z vlastní zkušenosti. Na Nové mají navíc ještě zahrádku s dětským hřištěm.

Fotky z výletu:

Začátek trasy

 

Naučná stezka Hanýsek

 

Každou chvíli se okolní krajina trochu mění

 

Skalní reliéfy

 

Skalní reliéfy a ohniště

 

Cesta ,,dolů“

 

Polní cesta zpátky do vesnice

Odkazy:

https://www.velkeopatovice.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A9_Opatovice_(z%C3%A1mek)

http://www.ntm.cz/expozice/dalsi-expozice/moravske_kartograficke_centrum_velke_opatovice

https://www.hostinec-na-nove.cz/

https://restauraceneptun.eatbu.com/

 

No Comments

Leave a Comment