Pálava

Pálava je chráněnou krajinnou oblastí již od roku 1976 a její rozloha je 83 km². V roce 2004 zde byla vyhlášena ptačí oblast, která má chránit například čápa bílého, orla mořského a další druhy ptáků a dekretem UNESCO byla Pálava uznána jako součást mezinárodní sítě biosférických rezervací.

Trasa je vhodná pro trochu větší děti, nebo pro děti v krosničce.

Samozřejmě si ji můžete upravit dle vlastních možností.

Délka trasy: 19 km

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/2nPcs

Z autobusového nádraží Zvonařka se dostanete autobusem do Mikulova. Přibližně po 500 metrech směrem na náměstí si můžete dát snídani, nebo svačinku v malé kavárničce s názvem Nevinná kavárna.  Na náměstí si můžete prohlédnout Dietrichsteinskou hrobku, Zámek MikulovRegionální muzeum, Horní synagogu, nebo muzeum Strašidel. V Mikulově je toho opravdu hodně ,, na koukání“.

Pokračujte ulicí Svobody, po modré na křížovou cestu, po které vystoupáte na vrchol Svatého kopečku. Odtud je nádherný výhled, jak na Mikulov, tak i na hranice s Rakouskem.  Pokračujte po žluté až k ulici Vinohrady a tady se napojíte na červenou, po které dojdete do Klentnice. Můžete si zvolit, jestli projdete Klentnicí, nebo ji minete přes Stolovou horu. Pokračujte dál po červené kolem Děvínu a přes Dívčí hrady, Dolní Věstonice, Strachotín do Popovic. Odtud se dostanete zpátky do Brna vlakem.

Celá trasa vede přes mnoho zajímavých míst, kromě již zmíněných jsou to např. Geopark Turold, Kočičí skála, tábořiště Klentnice, Stolová hora, Klentnická skála, zřícenina hradu Sirotčí hrádek, skála Strážce, startovací místo pro paraglaiding, vodní nádrž Nové Mlýny, atd.

V Dolních Věstonicích je archeologická expozice, která stojí za prohlídku.

Možností se občerstvit, nebo najíst máte v Mikulově mnoho, např. v Nevinné kavárně, nebo v restauraci U obřího soudku. Po cestě rozhodně doporučujeme navštívit Café Fara v Klentnici. Další možnost je pak kavárna Habánský dům v Dolních Věstonicích, Strachotíně restaurace Isis, nebo pak až v Brně.

Fotky z výletu:

Dívčí hrady

 

Dolní Věstonice

 

Svatý Kopeček – Mikulov

 

 

Odkazy:

http://www.nevinnakavarna.cz/

http://botany.cz/cs/svaty-kopecek/

http://www.mikulov.cz/turistika/pamatky-a-prohlidkove-objekty/zamek/

http://www.rmm.cz/

http://www.mikulov.cz/cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ditrich%C5%A1tejnsk%C3%A1_hrobka

http://www.tajemnesklepeni.estranky.cz/

http://www.cafefara.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Klentnice

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_d%C3%ADlo_Nov%C3%A9_Ml%C3%BDny

http://www.hrady.cz/?OID=127

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bv%C3%ADn_(Pavlovsk%C3%A9_vrchy)

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bv%C3%ADn_(Pavlovsk%C3%A9_vrchy)

https://www.klentnice.cz/

No Comments

Leave a Comment