Hrad Boskovice

Nad městem Boskovice v okrese Blansko najdete opravdu nádherný hrad. Je to sice zřícenina, ale stojí za návštěvu. Samotné Boskovice jsou hodinku cesty od Olomouce na západ cca 60 km. Není příliš jasné, kdy byl hrad založen, ovšem první zmínky jsou ze 13.století.

V Boskovicích je toho k navštívení opravdu hodně. My jsme se vydali na prohlídku hradu a pak jsme se prošli zámeckou zahradou a centrem města. Příště zkusíme třeba westernové městečko, arboretum, nebo některou z naučných stezek.

K hradu se dostanete s kočárkem i dvojkočárkem. Do areálu pak také, jen na horní hrad ne, ale kočárek jen necháte dole. Odrážedlo nedoporučujeme, cesta je strmější.

GPS parkoviště: 49.4875758N, 16.6602189E

Ceník vstupného ..zde.

Parkovišť je v Boskovicích docela dost, zaparkovat by neměl být problém. My jsme parkovali přímo na náměstí. Odtud jsme šli ulicí Hradní a dále po červené k hradu. Je to kousek, zhruba 1,5 km, ale docela dost do kopce. Není to ale nic, co by nešlo zvládnout.

Vstupné je přijatelné. Můžete si vybrat, buďto půjdete na prohlídku s průvodcem, nebo sami a dostanete sebou text. My jsme si zvolili druhou možnost. Text byl psán dobře, přehledně, místa kterých se týkal byla dobře označená. Vyhovovalo nám to více, protože jsme se nemuseli vázat na nikoho dalšího a náš mrňous mohl hrad prozkoumávat jak dlouho chtěl. Slečna na recepci byla moc milá. Kočárek nám nebyl vůbec překážnou, ochotně Vám odemče bránu, aby jste se vyhli schodům. Jedině snad doporučujeme na začátku prohlídky objet s kočárkem hrad zprava, tj. začít prohlídku z druhé strany a obejít ,,střed“ hradu. Zleva jsou schody, zjistli jsme to až pak, že se to dá obejít a kočárek jsme vynesli.

Po cestě od hradu zpátky do Boskovic jsme si ještě prohlédli zámeckou zahradu. Není to nic přezdobeného, ale je odtud pěkná vyhlídka na Boskovice a jsou zde stromy vysoké přes 3 metrů staré 200 – 250 let. Pak jsme si prošli centrum, je zde plno krásných uliček.

Na jídlo si zajděte do Hostince u Rudyho. Je to příjmné a  stylové místo.

Fotky z výletu:

Cesta na hrad Boskovice

 

Hrad Boskovice

 

Nádvoří

 

Studna

 

Mapa hradu Boskovice

 

Text k prohlídce

 

Výhled z hradu

 

Znační na hradě

 

🙂

 

Uvnitř hradu

 

Zámek Boskovice

 

Stromy v zámecké zahradě

 

Výhled ze zámecké zahrady na Boskovice

 

Masarykovo náměstí s radnicí

 

Kostel sv. Jakuba Staršího na druhé straně Masarykova náměstí

Odkazy:

http://www.boskovice.cz/

http://www.hradboskovice.cz/vstupne

http://www.urudyho.eu/

http://www.zamekboskovice.cz/

http://www.smelcovna.cz/

http://www.westernove-mestecko.cz/

 

No Comments

Leave a Comment