Hostýn

Další výlet nás zavedl na Hostýnské vrchy vzdálené od Olomouce jihovýchodně 54 km. Konkrétně do Rusavy, odkud jsme vystoupali na Hostýn, což je významné mariánské poutní místo. Na Svatém Hostýnu najdete baziliku Nabevzetí Panny Marie, křížovou cestu, vyhlídkovou věž a větrnou elektrárnu.

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/2TZlI

Délka trasy: 10 km

GPS parkoviště: 49.3475394N, 17.6892683E

Výlet není vhodný pro kočárek ani odrážedlo, doporučujeme krosničku.

Zaparkujte v Rusavě a vydejte se po žluté, u turistického rozcestníku Bukovina se napojte na naučnou stezku Hostýnské vrchy (turistická modrá) a pokračujte k rozcestníku Pod Valy. Tady odbočte doprava na žlutou, po pár metrech jste v cíli. Dolů se dostanete stejnou cestou samozřejmě, nebo se můžete při zpáteční cestě vydat po modré (odobčíte u rozcestníku Bukovina), která Vás dovede také do Rusavy. Tato cesta je asi jen o 1 km delší.

Na jídlo jsme si zašli do restaurace Ovčárna. Dobré jídlo a opravdu milý a ochotný personál. Jinak máte přímo na Hostýnu na výběr, je zde i restaurace Poutní dům č.2 a č.3.

Až se vrátíte do Rusavy, neodjíždějte hned domů, ale pokud to počasí jen trochu dovolí, dopřejte si relax na místním koupališti :-). Je tady i malý bazének se skluzavkou pro malé děti, dvě větší skluzavky u velkého bazénu, tobogán a dětské hřiště. Vhod příjde i občerstvení, nebo převlékací kabinky. Jediné co se nám příliš nezamlouvalo byly toalety, jinak naprosto super.

Fotky z výletu:

Cesta na Hostýn

 

Hostýnské vrchy

 

Cesta na Hostýn

 

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

 

Restaurace Ovčárna

 

Autobusová zastávka v Rusavě

Odkazy:

https://penzion-ovcarna.business.site/

https://www.sanitraklm.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Host%C3%BDn

http://www.vychodni-morava.cz/lokalita/5917

http://www.rusava.cz/index.php?main_m=b2JjYW5za2FfdnliYXZlbm9zdA==&sub_m=a291cGFsaXN0ZV9ydXNhdmE=

No Comments

Leave a Comment