Zetor muzeum Brno

V roce 2013 vzniklo v Brně v Líšni muzeum Zetoru. Je zde k vidění 14 traktorů, včetně toho prvního s označením Z25, podle kterého se firma jmenuje. Původním výrobcem traktorů byla Zbrojovka Brno a ta měla ve znaku Zet. K tomu se přidalo ,,or“ ze slova traktor a název byl na světě.  Obrázky traktorů, které jsou v muzeu, z velké části poskytli fanoušci. První prototyp traktoru Zetor byl poprvé vyrobený v Brně 14. listopadu 1945, o dva roky později jich bylo na trhu už přes 3400.

Fotografická koláž v muzeu

GPS Zetor Gallery: 49.1995269N, 16.6719689E

Adresa Zetor Gallery: Trnkova 111, 628 00, Brno – Líšeň

Přímo před muzeem je velké parkoviště, které je pro návštěvníky Zetor Gallery zdarma. Stačí předložit parkovací lístek na pokladně, kde jej ,,označí“.

Pokud přijedete do Brna vlakem, nebo autobuse, dostanete se k muzeu ze zastávky Hlavní nádraží tramvají č.8 a vystoupíte na zastávce Novolíšeňská. Odtud je to již kousíček.

Ceník vstupného je zde.

V muzeu nechybí multidotykové panely a hrací koutek, kde si můžete vyzkoušet PC hru s traktory, která je ke koupi na pokladně, kromě dalších upomínkových předmětů, přes samotné traktory, trička až po magnetky na lednici. Kromě jednoho, jsou všechny traktory přístupné a můžete si do nich sednout.

Nejbližší restaurace od Zetor Gallery, kterou můžeme osobně doporučit je restaurace U Fidela. Pokud Vám nevadí trošku ,,si zajet“, tak vřele doporučujeme restauraci Vulcano v městské části Bohunice, nebo restauraci La Patas ve Starém Lískovci.

Existuje i restaurace Zetor, tu ovšem najdete ve finských Helsinkách. V některých státech na Blízkém východě nahradilo slovo ,,zetor“ výraz pro ,,traktor“. Tolik pro představu, jak byla firma Zetor slavná :-). Více se o historii Zetoru dočtete zde.

Fotky z výletu:

Zetor Gallery

 

Rok 1946

 

Rok 2015

 

Zetor Gallery

 

Herní koutek

 

Multidotykový panel

 

Zetor Gallery

 

Zetor Z25

 

Odkazy:

https://www.zetor.cz/

http://www.zetorgallery.cz/pro-navstevniky.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zbrojovka_Brno

http://www.ufidela.cz/o-restauraci-u-fidela-brno

http://www.la-patas.cz/restaurace.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zetor

 

No Comments

Leave a Comment